Laurel View 12th Jan’20 – Results.

Finalised Result’s: Laurel View 12th Jan’20.
Class 1 Prelim ARENA: BD Preliminary 17A (2017) [L]
Judge Lucy Adams Indoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
Category 1:
10:57 95 Dernhatten Source Victoria O’Connor 1 200.0 69.0 68.97% 1st
10:43 22 Ace of Clubs Kerry Sloan 1 184.0 64.0 63.45% 2nd=
10:50 237 Warranta Patricia Martin 1 184.0 64.0 63.45% 2nd=
10:36 388 Derrylackey Mark Helen Donaldson 1 183.5 62.0 63.28%
10:15 175 Killagriff Miss Louise Diana Cody 1 171.5 60.0 59.14%
Category 2:
10:29 128 Shannaghmore Ring Master Patricia Warren 2 157.0 58.0 54.14% 1st
Unregistered:
10:01 136 Junior Karen Jeffrey unreg 190.0 67.0 65.52% 1st
10:08 206 Inch by Inch Debora McAlister unreg 179.0 63.0 61.72% 2nd
11:04 101 Indie Lisa Dundee unreg 179.0 62.0 61.72%
10:22 235 Dunore Fast and Furious Jacqui Lewis unreg 175.0 60.0 60.34%
Class 2 Prelim ARENA: DI Preliminary 8 (2012) [L]
Judge Joanne Jarden Outdoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
Category 1:
11:12 388 Derrylackey Mark Helen Donaldson 1 159.0 54.5 61.15% 1st
11:05 175 Killagriff Miss Louise Diana Cody 1 158.5 54.5 60.96% 2nd
11:26 22 Ace of Clubs Kerry Sloan 1 158.0 55.0 60.77%
11:40 237 Warranta Patricia Martin 1 141.5 51.0 54.42%
Category 2:
10:58 128 Shannaghmore Ring Master Patricia Warren 2 159.0 55.0 61.15% 1st
Unregistered:
11:33 101 Indie Lisa Dundee unreg 154.0 53.5 59.23% 1st
11:19 235 Dunore Fast and Furious Jacqui Lewis unreg 151.5 52.5 58.27%
Class 3 Novice ARENA: BD Novice 34 (2016) [S]
Judge Joanne Jarden Outdoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
Category 1:
10:36 115 Dante Alighieri Ellen McDonald 1 145.5 41.5 69.29% 1st
09:15 123 Greenfield Apache Ellen McDonald 1 141.5 41.0 67.38% 2nd
10:22 21 Copperfield Gold Nicole Robinson 1 130.0 38.5 61.90%
10:08 314 Ballinderry K.J. Samantha Edgar 1 130.0 37.0 61.90%
10:29 95 Dernhatten Source Victoria O’Connor 1 128.5 38.0 61.19%
10:15 168 Molly Julie Dauncey 1 W/D
Class 4 Novice ARENA: BD Novice 37A (2017) [L]
Judge Lucy Adams Indoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
Category 1:
11:18 115 Dante Alighieri Ellen McDonald 1 185.5 56.0 68.70% 1st
09:37 123 Greenfield Apache Ellen McDonald 1 178.5 55.0 66.11%
09:44 21 Copperfield Gold Nicole Robinson 1 160.0 51.0 59.26%
09:30 168 Molly Julie Dauncey 1 W/D
Class 5 Elem ARENA: BD Elementary 43 (2006) [L]
Judge Lucy Adams Indoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
Category 2:
11:47 160 Ard Mirah Zara Wood 2 182.0 52.0 62.76% 1st
11:54 163 Castle Hacket Shenade Duggan 2 178.5 52.0 61.55%
Category 3:
11:40 86 Creevagh Connection Sylvia Henry 3 192.0 53.0 66.21% 1st
Class 6 Elem ARENA: BD Elementary 59 (2010) [L]
Judge Joanne Jarden Outdoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
Category 2:
Category 3:
12:19 86 Creevagh Connection Sylvia Henry 3 227.0 58.0 70.94% 1st
12:11 376 Sizing Alberta Christine McBride 3 209.5 53.0 65.47%
Class 7 Medium ARENA: BD Medium 61 (2002) [L]
Judge Lucy Adams Indoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
13:50 353 Roundthorn Freestyle Lisa Dundee 3 188.0 53.0 64.83% 1st
13:43 376 Sizing Alberta Christine McBride 3 186.5 53.0 64.31% 2nd
14:04 85 OOS Diego Orlaith O’Hagan 2 179.0 51.0 61.72%
13:57 122 Ballymorran Heaven Sent Angela Penman 2 176.5 50.0 60.86%
13:36 231 Landor Lara Croft Joanne McKelvie 2 W/D
Class 8 Medium ARENA: BD Medium 73 (2007) [L]
Judge Joanne Jarden Outdoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
13:24 406 Mo Chara Nua Jazmin Vollands 2 214.5 50.0 63.09% 1st
13:32 85 OOS Diego Orlaith O’Hagan 2 213.5 51.0 62.79% 2nd
13:00 353 Roundthorn Freestyle Lisa Dundee 3 207.5 50.0 61.03%
13:16 122 Ballymorran Heaven Sent Angela Penman 2 207.0 51.0 60.88%
13:08 231 Landor Lara Croft Joanne McKelvie 2 W/D
Class 9 Adv Med ARENA: FEI Junior Prelim Test (2018) [L]
Judge Lucy Adams Indoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
13:05 71 Milky Way Ellen McKeown 3 185.5 13.0 61.83% 1st
13:19 20 Beechmount Baxter Linda McIlwaine 3 185.0 13.0 61.67%
13:12 110 Creevaghs for Sure Sylvia Henry 3 178.5 13.0 59.50%
Class 10 Adv Med ARENA: FEI Junior Team Test (2018) [L]
Judge Joanne Jarden Outdoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
13:50 110 Creevaghs for Sure Sylvia Henry 3 203.5 13.0 61.67% 1st
14:04 20 Beechmount Baxter Linda McIlwaine 3 200.5 13.0 60.76%
13:57 71 Milky Way Ellen McKeown 3 198.5 13.0 60.15%
Class 13a TB – Mini ARENA: DI Introductory B (2017) [S]
Judge Joanne Jarden Outdoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
09:30 234 Torann na dTonn Sinead Gibson unreg 102.5 42.5 60.29% 1st
09:36 336 Cornmaddy Jack Robyn Rick TB 96.5 39.0 56.76% 3rd
Class 13b TB & Sportsman Prelim ARENA: DI Preliminary 15 (2012) [S]
Judge Joanne Jarden Outdoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
09:52 234 Torann na dTonn Sinead Gibson unreg 159.0 50.5 56.79% 2nd
Class 14a Para ARENA: Para Grade IV Individual (2018) [L]
Judge Lucy Adams Indoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
12:11 78 Loughmourne Diamond Geraldine Lowry para 246.5 37.5 60.12% 1st
Class 14b Para ARENA: Para Grade IV Team (2017) [L]
Judge Lucy Adams Indoor
Time No Horse Rider Cat Score Collective % Place
12:48 78 Loughmourne Diamond Geraldine Lowry para 237.0 40.5 59.25% 2nd
%d bloggers like this: