Connell Hill 27th June 2020 – Results.

Finalised Result’s: Connell Hill 27th June 2020.
Class 1 Prelim ARENA: BD Preliminary 1 (2006) [S]
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
Category 1:
102 Kontiki Penny Murphy 145.5 78.0 76.58% 1st
261 Braeview Codega Kathryn Knox 143.0 77.0 75.26% 2nd
15 Rockrimmon Willow Tina O’Connor 141.5 78.0 74.47% 3rd
63 VSS Bling Bling Erin Barlow 126.5 67.0 66.58%
177 Perish the Pack Karen Johnson 116.0 60.0 61.05%
137 Big Vincey Jacqui Porter 115.5 62.0 60.79%
24 Caprio Hollie Woods W/D
Category 3:
88 SJ Gentleman Lisa Dundee 140.5 77.0 73.95% 1st
5 VSH James Bond Michael Boyd 132.0 73.0 69.47%
Class 2 Prelim ARENA: DI Preliminary 15 (2012) [S]
Judge Angeline Nicholson 2
No Horse Rider Score Collective % Place
Category 1:
15 Rockrimmon Willow Tina O’Connor 176.0 57.0 62.86% 1st
177 Perish the Pack Karen Johnson 170.0 55.5 60.71%
24 Caprio Hollie Woods W/D
Category 3:
88 SJ Gentleman Lisa Dundee 209.5 67.5 74.82% 1st
Class 3 Novice ARENA: BD Novice 30 (2006) [S]
Judge Angeline Nicholson 2
No Horse Rider Score Collective % Place
Category 1:
97 Larkin Lisa Ferguson 190.5 59.0 73.27% 1st
12 Paddock Clover Flight Gillian Holmes 166.0 51.0 63.85% 2nd
63 VSS Bling Bling Erin Barlow 165.0 52.0 63.46%
137 Big Vincey Jacqui Porter 163.5 51.0 62.88%
Category 2:
30 Diamond Lux Louise Spence 164.5 53.0 63.27% 1st
Category 3:
5 VSH James Bond Michael Boyd 170.5 54.0 65.58% 1st
Unregistered/Sportsman:
344 The Windmill Lady Lisa Dundee 188.0 58.0 72.31% 1st
Class 4 Novice ARENA: BD Novice 24 (2016) [S]
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
Category 1:
97 Larkin Lisa Ferguson 153.5 41.5 66.74% 1st
112 Flax Lodge Ebony Penny Murphy 141.0 37.5 61.30%
12 Paddock Clover Flight Gillian Holmes 138.0 36.5 60.00%
Category 2:
75 TawneyBrack Indiana Kristine Lynch 147.5 39.5 64.13% 1st
30 Diamond Lux Louise Spence 136.0 36.0 59.13%
Unregistered/Sportsman:
344 The Windmill Lady Lisa Dundee 168.0 46.0 73.04% 1st
Class 5 Elem ARENA: BD Elementary 42 (2008) [S]
Judge Angeline Nicholson 2
No Horse Rider Score Collective % Place
Category 2:
21 Copperfield Gold Nicole Robinson 236.5 61.0 73.91% 1st
109 Rolando Emma Hobson 235.5 60.0 73.59% 2nd
100 Dungar Quick Silver Camilla Manningham-Buller 218.0 55.0 68.13% 3rd
115 Dante Alighieri Ellen McDonald 216.5 54.0 67.66%
204 Runaway Rebel Christine Newton 207.5 52.0 64.84%
168 Molly Julie Dauncey 203.0 52.0 63.44%
41 Skipping Rose Camilla Manningham-Buller 200.0 51.0 62.50%
Class 6 Elem ARENA: DI Elementary 46 (2013) [S]
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
Category 2:
100 Dungar Quick Silver Camilla Manningham-Buller 186.0 66.5 71.54% 1st
115 Dante Alighieri Ellen McDonald 179.5 63.0 69.04% 2nd
21 Copperfield Gold Nicole Robinson 178.5 63.5 68.65% 3rd
109 Rolando Emma Hobson 173.5 62.5 66.73%
41 Skipping Rose Camilla Manningham-Buller 163.0 58.0 62.69%
168 Molly Julie Dauncey 151.5 53.5 58.27%
Unregistered/Sportsman:
240 Italiano Louise Ferguson 168.0 60.5 64.62% 1st
Class 7 Medium ARENA: BD Medium 71 (2002) [S]
Judge Angeline Nicholson 2
No Horse Rider Score Collective % Place
53 Esdal’s King WA Lucy Adams 202.5 54.0 65.32% 1st
43 Rademon Osprey Dale Roberts 201.5 55.0 65.00% 2nd
68 My Wanita Brenda Cull 195.0 52.0 62.90%
236 Furisto Seven for a Secret Jill Hobson 192.5 51.0 62.10%
122 Ballymorran Heaven Sent Angela Penman 182.5 48.0 58.87%
85 OOS Diego Orlaith O’Hagan W/D
Class 8 Medium ARENA: DI Medium 72 (2015) [S]
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
68 My Wanita Brenda Cull 236.0 68.0 71.52% 1st
122 Ballymorran Heaven Sent Angela Penman 231.0 67.0 70.00%
85 OOS Diego Orlaith O’Hagan W/D
Unregistered/Sportsman:
43 Rademon Osprey Dale Roberts 216.5 62.0 65.61% 1st
Class 9 Adv Med ARENA: BD Adv Med 90 (2012) [S]
Judge Angeline Nicholson 2
No Horse Rider Score Collective % Place
3 VSH Gangster Karen McKeown 204.5 54.0 68.17% 1st
71 Milky Way Ellen McKeown 188.5 50.0 62.83%
20 Beechmount Baxter Linda McIlwaine 188.0 50.0 62.67%
Class 10 Adv Med ARENA: FEI Junior Prelim Test (2018) [L]
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
153 Goldwin Joan Adrain 198.0 14.0 66.00% 1st
3 VSH Gangster Karen McKeown 196.0 14.0 65.33% 2nd
71 Milky Way Ellen McKeown 187.5 13.0 62.50%
20 Beechmount Baxter Linda McIlwaine 185.0 13.0 61.67%
26 Maximum Jay Michael Boyd W/D
Class 11a Open PYO ARENA: FEI Grand Prix (2020) [L]
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
9 VSH Beaulero Carolyn Mellor 311.5 15.0 67.72% 1st
4 VSH Gouveneur M Carolyn Mellor 288.0 14.0 62.61% 5th
37 Gorsehill Maya Rachael Coulter 253.0 13.0 55.00% 6th
Class 11b Open PYO ARENA: FEI Inter I (2020) [L]
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
1 VSH Florenciano Joan Adrain 220.5 15.0 64.85% 4th
Class 11c Open PYO ARENA: FEI Prix St. George (2018) [L]
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
126 Deja Vu Roundthorn Lisa Dundee 221.5 14.0 65.15% 3rd
Class 11d Open PYO ARENA: BD Advanced 102 (2012) [L]
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
149 Happy Feet3 Lucinda Blakiston Houston 227.5 41.0 66.91% 2nd
26 Maximum Jay Michael Boyd W/D
Class 13a TB – Mini ARENA: DI Introductory A (2017) [S]
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
46 Royanna Robyn McMurray 133.5 52.0 74.17% 1st
Class 15a Pony ARENA: FEI Pony Individual Test (2018)
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
160 Ard Mirah Zara Wood 217.5 12.0 58.78% 2nd
Class 15b Pony ARENA: FEI Pony Team Test (2018)
Judge Mark Ruddock 1
No Horse Rider Score Collective % Place
160 Ard Mirah Zara Wood 208.0 12.0 59.43% 1st
%d bloggers like this: